Makedonya Üniversiteleri

Uluslararası Vizyon Üniversitesi

Makedonya’da sınavsız Türkçe eğitim veren Vizyon Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Uluslararası Balkan Üniversitesi

Uluslararası Balkan Üniversitesi kayıt ve tüm bölümleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Fon Üniversitesi

Makedonya’da sınavsız Türkçe, İngilizce, Makedonca eğitim veren ilk özel üniversite olan Fon Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Mit Üniversitesi

Makedonya’da sınavsız Türkçe, İngilizce, Makedonca eğitim veren özel üniversite olan Mit Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Goce Delcev Üniversitesi

Goce Delcev Üniversitesi Tıp, Hukuk, Mimarlık, Diş Hekimliği ve tüm bölümleri ile Makedonya’nın en eski ikinci devlet üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Amerikan Üniversitesi

Makedonya’da sınavsız Türkçe ve Makedonca eğitim veren Amerikan Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Güneydoğu Avrupa Üniversitesi

Makedonya’da sınavsız Türkçe ve Makedonca eğitim veren Güneydoğu Avrupa Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kiril Metodi Üniversitesi

Kiril Metodi Üniversitesi Tıp, Hukuk, Mimarlık, Diş Hekimliği ve tüm bölümleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Tetova - Kalkandelen Üniversitesi

Goce Delcev Üniversitesi Tıp, Hukuk, Mimarlık, Diş Hekimliği ve tüm bölümleri ile Makedonya Tetova devlet üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Manastır Bitola Üniversitesi

Manastır Bitola Üniversitesi Tıp, Hukuk, Mimarlık, Diş Hekimliği ve tüm bölümleri ile Makedonya’nın kaliteli devlet üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Makedonya Üniversiteleri

Balkanların sıcak ve güzel ülkesi Makedonya, hem yaşam şartlarının uygunluğu hem de Türk kültürüne yakınlığıyla yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Makedon üniversitelerinde doğrudan Türkçe eğitim almanın mümkün olması büyük bir avantajdır.

 

Makedonya’nın en büyük iki üniversitesi, Üsküp’te bulunan Kril-i Metodi Üniversitesi ile Bitola’da (Manastır) bulunan St. Klement Ohrid Üniversitesi’dir. Bir de 1967’de kurulan Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi bulunmakta olup ülkedeki en yüksek akademik kurumdur. Bu akademide Genetik Mühendisliği, Biyoteknoloji Araştırma Merkezi, Enerji ve Bilgisayar Çalışmaları Araştırma Merkezi gibi önemli departmanlar bulunmaktadır. Ayrıca sosyal bilimler, doğa bilimleri, tıp, teknik mühendislik ve tarım gibi alanlara yoğunlaşan toplamda 14 bağımsız bilim ve araştırma kurumu faaliyet göstermektedir. Bu kurumlarda 207 uzman ve araştırmacı görev yapmaktadır.

 

Tamamlanan çalışmaların resmen tanınmasından Eğitim ve Fizik-Kültür Bakanlığı sorumludur.

 

Yabancı öğrencilerin Makedonya üniversitelerinde eğitim almak için herhangi bir sınava girmeleri talep edilmez (Fizik-kültür ve sanat okullarında bu süreç farklıdır). Yabancı öğrenciler için kota uygulanmamaktadır.

 

Makedonya’da Makedonca, İngilizce ve Türkçe eğitim almak mümkündür. Uluslararası Vizyon Üniversitesi, doğrudan Türkçe eğitim vermektedir.