Uluslararası Balkan Üniversitesi

Uluslararası Balkan Üniversitesi 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından Üsküp’te kurulmuş olup bu üniversitenin rektörü Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’dir. Balkanların kalbi Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi, %100’e varan burs imkanları ve %100 İngilizce Eğitimi’nin yanı sıra uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsüyle 150’den fazla uluslararası anlaşma ile öğrencilerine Avrupa’da eğitim imkanı sunarak, onları başarılı bir kariyere hazırlamaktadır.

7 Fakültede 40’dan fazla lisans ve lisansüstü programı ve İngilizce dil okuluyla Uluslararası Balkan Üniversitesi eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimsemiştir. Üniversitenin fakülteleri arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır. Üniversite, dünya barışına katkı yapan, insani yükümlülüklerinin farkında olan ve gelişmekte olan küresel dünyanın zorlu ortamında bilgi birikimine sahip, tecrübeli, rekabetçi yapıda geleceğin liderlerini yetiştirmeyi kendine hedef belirlemiştir.

Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin alanlarında saygın ve tecrübeli öğretim üyelerinden oluşan akademik kadrosu, çağdaş, nitelikli ve kaliteli eğitim anlayışı ile Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2017 Yılında Şangay Üniversiteler sıralamasında Makedonya’nın en iyi üniversitesi seçilmiştir.

Bu üniversite ÖSYM’nin tercih kılavuzunda yer alır yani öğrenci üniversite sınavından sonra tercih yaparak bu üniversiteye kaydolabilir. Şayet sınava girmez ya da yeterli puan alamaz ise özel öğrenci statüsüyle okula direkt olarak kaydolabilir. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin tercih kılavuzunda olması demek aynı zamanda öğrencinin Türkiye’ye döndüğünde denklik problemi yaşamayacağı anlamına gelir. Yani bir sınava girmesine gerek yoktur. Eğer öğrenci hukuk bölümünden mezun olmuşsa eksik derslerini Türkiye’de tamamlar, onun dışında tüm bölümlerde direkt denklik alır.

Okulun Türkiye’de anlaşmalı olduğu yaklaşık 100 üniversite vardır. Bunların arasında Türkiye’nin en iyi devlet üniversiteleri de yer alır. (İTÜ, Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi) Bu noktada en önemli avantajlardan biri ise öğrenci eğer pandemi dolayısıyla üniversiteye gidemezlerse misafir statüsüyle Türkiye’de üniversiteye başlayabilirler. Daha sonra Makedonya’ya dönerler. Özellikle Hukuk bölümü için oldukça iyi bir avantajdır çünkü öğrenci derslerini bu şekilde tamamlayabilir.

Üsküp’te öğrenci olmanın en büyük avantajlarından biri maliyettir. Oldukça ucuz bir şehir olmasının yanı sıra öğrenci şehridir de. Ortalama 50 Euro’ya öğrenciler eşyalı evlerde, 100 Euro’ya yurtlarda kalabilir. Yaşam maliyetleri her şey dahil ortalama 1500-2000 TL’dir.

Üsküp İstanbul’dan karayolu ile 7 saat uzaklıktadır. Gün içerisinde 3 defa sefer bulmak mümkündür. Uçakla 45 dakikadır. Bununla birlikte çevre şehir ve ülkelere de yakın mesafededir. Vizesiz Balkan ülkeleri rahatlıkla gezilebilirken, Schengen vizesi alıp Avrupa ülkelerini gezmek de olanaklıdır.

Çok dinli, ırklı ve kültürlü olan bu şehirin %20’si Türk’tür. ABD, Avrupa ülkeler, Ortadoğu ülkeleri gibi bir çok lokasyondan öğrenciler üniversiye gelir. Burada ülkenin konumu ve kültürlü yapısı sayesinde mezun olan öğrenci 3-4 dil bilerek mezun olur. Aynı zamanda da uluslararası şirketlerde bu yetkinlik sayesinde rahatlıkla iş bulabilir.

Öğrenci Üsküp’e indiğinde onu havalimanında bir danışan karşılar ve konaklamasına yerleştirir.

Lisans Ücretlerimiz

Fakülte İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Lisans Bölümleri Uluslararası Ekonomik İlişkiler, Bankacılık ve Finans, İşletme
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 27500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4000 €
Fakülte Mühendislik Fakültesi
Lisans Bölümleri Mimarlık, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 29500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4500 €
Fakülte Eğitim Fakültesi
Lisans Bölümleri Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR)
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 27500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4000 €
Fakülte Hukuk Fakültesi
Lisans Bölümleri Hukuk
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 29500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4500 €
Fakülte İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Lisans Bölümleri Psikoloji, Siyasl Bilimler
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 27500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4000 €
Fakülte İletişim Fakültesi
Lisans Bölümleri Halkla İlişkiler, Yeni Medya ve İletişim
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 27500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4000 €
Fakülte Sanat ve Tasarım Fakültesi
Lisans Bölümleri Grafik Tasarım, Sanat Tasarım, Moda Tasarım
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 27500 ₺
Yıllık Ücret (€) 4000 €
Fakülte İngilizce Hazırlık Okulu
Lisans Bölümleri
Eğitim Süresi 1 Yıl
Yıllık Ücret (₺) 22500 ₺
Yıllık Ücret (€) 3500 €

Yüksek lisans Ücretlerimiz

Fakülte Bölümler Süre (Yıl) ECTS Uluslararası Fiyat Türkiye Fiyatı
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ekonomik İlişkiler, İşletme 1 60 3,000 € 18.000 ₺
Mühendislik Fakültesi Mimarlık, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği 1 60 3,000 € 18.000 ₺
Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 1 60 3,000 € 18.000 ₺
Hukuk Fakültesi İdari Hukuk 1 60 3,000 € 18.000 ₺
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Klinik Psikolojisi 1 60 3,000 € 18.000 ₺
İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler 1 60 3,000 € 18.000 ₺
Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım 1 60 3,000 € 18.000 ₺

 

 

1. Üniversiteniz ÖSYM Kitapçığında yer alıyor mu? 
Merhabalar, 2014 yılından beri ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır. Uluslararası Balkan Üniversitesi, ÖSYM Kılavuzunda yer alan Makedonya’daki ilk ve tek Üniversitedir.

2. ÖSYM Sınavlarına giremedim veya yeterli puanı alamadım. Üniversitenize sınavsız kayıt olabilir miyim?
Evet. Kayıt olabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki mezuniyetinizden sonra, Türkiye’de eşdeğerlilik için YÖK denklik prosedürünü takip etmeniz gerekecektir.

3. ÖSYM aracılığıyla üniversitenize kayıt yaptırdım. Denklik sürecim nasıl olacak?
Üniversitemiz Fakülte ve bölümlerimizin denkliği vardır. YÖK tarafından belirlenen denklik sürecini izleyerek öğrencilerimiz çok kısa bir sürede denklik almaktadır.

4. Üniversitenizde hangi fakülteler bulunmaktadır?
Üniversitemiz 7 Fakülte ve 18 bölümde eğitim vermektedir. Fakültelerimiz; İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi.

5. Üniversitenizde TIP, Eczacılık gibi Fakülteler var mı?
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi için Akreditasyon sürecinde olup, Fakülte ve bölümlerimizin açılmasına mütakib üniversitemiz websitesinde ve sosyal medya mecralarında duyurulacaktır.

6. Üniversitenizde Lisans tamamlama var mı?
Hayır yok. Ancak ilgili bölüme kayıt yaptırabilir, 1.sınıftan başlayıp, ders saydırma yapabilirsiniz. Derslerin denkliklerini üniversitemizin ilgili dekanlığı karar vermektedir.

7. Üniversitenize yatay geçiş ile gelmek istiyorum. Mümkün müdür?
Evet. Sadece gelinecek üniversite’nin bulunduğu ülkede akredite edilmiş olması gerekmektedir.

8. Burs imkanlarından nasıl faydalanabilirim?
Üniversitemizin sağlamış olduğu %25 ve %50 burs imkanlarına, sadece ÖSYM tercih kılavuzundaki ilgili bölümü seçerek sahip olabilirsiniz. Yani kısaca burslu bölümlerimizi tercih etmeniz ve yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir.

9. Üniversitenizin Eğitim dili nedir?
Üniversitemizin eğitim dili %100 ingilizcedir. Sadece Türkçe Öğretmenliği, Türkçedir.

10.İngilizce bilmiyorum veya istenilen seviyede değilim. Ne yapabilirim?
Üniversitemizin, 1 yıllık İngilizce dil okulunda alanında uzman okutmanlarımızla ingilizce öğrenebilir veya geliştirebilirsiniz.

11. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde öğrenci değişim programları ile Avrupa’da veya Türkiye’de eğitim fırsatı var mı?
Evet. Erasmus+, Mevlana Öğrenci değişim programları ve ikili işbirliği anlaşmalarıyla Avrupa’da ve Türkiye’de eğitim fırsatını öğrencilerimize sunuyoruz. 150 uluslararası işbirliğine sahibiz. Ayrıca; Mutlulukla söyleyebiliriz ki Kuzey Makedonya’nın en çok öğrenci hareketliliğine sahip üniversitesiyiz.

12. Uzaktan eğitim var mı?
Hayır. Üniversitemiz de uzaktan eğitim yoktur.

13. Üniversitenizde derslere devamlılık zorunluluğu var mı?
Evet. Eğitim de disiplini ve kalitesini artıracağına inandığımız için öğrencilerimizin 1 semester boyunca derslere %72 lik katılımlarını sınavlara girmeleri için zorunlu tutmaktayız.

12. Üniversitenizin Yurt imkanı var mı?
Evet yurt imkanlarımız mevcuttur.

 

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)101 yorum

Comments are closed.