Goce Delcev Üniversitesi

Goce Delcev Üniversitesi

Goce Delcev Üniversitesi, Makedonya da, İştip şehrinde, 27 Mart 2007 yılında meclis kararıyla kurulmuş 4. devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi merkez kampüsü İştip şehrinde bulunmaktadır. Başkent Üsküp’ e 90 km mesafededir.

Goce Delcev Üniversitesi YÖK TARAFINDAN TANINMAKTADIR. 

Herhangi bir sınav şartı gerekmekteden Tıp, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Diş hekimliği, Hemşirelik, Fizik Tedavi ve daha bir çok bölümde kayıt yaptırıp eğitim alabilir.

Eğitim dili Makedonca ve İngilizce’dir. Seçmiş olduğunuz eğitim diline ve bölüme göre ücretler değişmektedir.

Goce Delcev Üniversitesinin eğitim dili Makedonca veya İngilizce olup, 1 yıl hazırlık eğitimi alınması önkoşulu bulunmaktadır. Yeterli dil seviyesine sahipseniz hazırlık okumadan 1. sınıftan başlayabilirsiniz.

Goce Delcev Üniversitesi ( İştip Üniversitesi ) 1.000 yakın akademisyen ve öğretim görevlisi ile İştip’in  yanı sıra Ustrumca, Radoviş, Kocani, Kavadarci, Gevgelija, St Nikole, Vinica ve Probiştip kampüsleri ile 15 yakın fakültede 9.000 üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir.

Makedonya’da eğitim veren saygın devlet üniversitelerinden biridir. 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından eğitim müfredatı uygunluğu kabul edilmiş ve uluslararası katalog da hak ettiği yeri almıştır. Mezun olan öğrenciler Türkiye ve 47 Avrupa ülkesinde Mavi diplomayı kullanabilmektedir.

Goce Delcev Üniversitesi ( İştip Üniversitesi ), ülkemizde birçok saygın üniversite ile karşılıklı olarak çalışmalar yapmaktadır. Bozok Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Nevşehir üniversitesi gibi. Goce Delcev,  İştip-Üniversitesi Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İtalya, Fransa gibi birçok ülke ile anlaşması olan saygın, prestij sahibi bir devlet üniversitesidir.

Goce Delcev Üniversitesi bünyesinde tıp dâhil bütün bölümler mevcuttur. Makedonya’da eğitim dönemi ülkemizde olduğu gibi iki dönemdir.

Ayrıca Goce Delcev Devlet Üniversitesi bünyesinde Arkeoloji Enstitüsü, Tarih Enstitüsü, Gıda ve Gastronomi Enstitüsü ve Bilişim Enstitüsü yanı sıra birçok spor merkezi ve kültür merkezide bulunmaktadır.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Tıp Makedonca 6 Yıl 1500 €
Diş Hekimliği Makedonca 5 Yıl 1500 €
Hukuk Makedonca 3 Yıl 1000 €
Mimarlık Makedonca 3 Yıl 1000 €
İnşaat Mühendisliği Makedonca 3 Yıl 1000 €
Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ne kayıt olmak için herhangi bir sınav şartı yoktur. Dilediğiniz bölüme sınavsız olarak kayıt yaptırabilirsiniz.
Uluslararası Vizyon Üniversitesi YÖK tarafından tanınmaktadır. Mezuniyetinizden sonra YÖK’e başvurarak denklik kriterlerini yerine getiren öğrenciler denkliklerini alabilirler.
Oturum izinleri, sağlık hizmetlerinden ilgili ülke vatandaşı kadar yararlanabilme hakkını öğrenciye tanımaktadır.
2 yıllık Adalet mezunları Hukuk Fakültesinde, 2 Yıllık Mimari Restorasyon Mezunları Mimarlık Fakültesinde, diğer bölüm mezunları da ilgili bölümlerde sınavsız olarak lisans tamamlama yapabilirler.
Konu üzerinden YÖK ile irtibata geçilmelidir.
Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ nin kayıtları mart ile ekim arasında yapılmaktadır.
Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ nde yüksek lisans programları bulunmaktadır.
Makedonya’da ulaşım oldukça ucuzdur. Tren ağları zayıf olmakla birlikte belediyelerin temin ettikleri otobüsler kullanılabilir. Taksi fiyatları da oldukça caziptir. Ayrıntılı bilgi için ofislerimize danışabilirsiniz.
Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ nde eğitim dili Türkçedir. Öğrenciler ayrıca Makedonca dil eğitimi sertifika programına katılmak zorundadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ 350-400 Euro arasındadır.
Makedonya’ da örgün eğitim politikası uygulanmaktadır. Ancak Uluslararası Vizyon Üniversitesi, lisans tamamlama veya lisansüstü eğitim programlarında sınavlara gelmek şartıyla devam zorunluluğunu kaldırabilmektedir.
Oturum başvurusu danışmanlık hizmetleri kapsamındadır. Gerekli evraklar kayıt için kullanılan evraklar arasındadır. Süre için firmamız tarafından bir müdahale yapılamamakta olup konsolosluk yetki sınırları içerisindedir.
Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapacak öğrenciler, geçiş yapmak istedikleri üniversite ile görüşüp koşulları yerine getirerek yatay geçiş yapabilirler.
Üniversite kaydı için her hangi bir sınava girilmesine ihtiyaç yoktur.
Vizyon Üniversitesi ilk yıl için öğrencilerine yurtta kalmayı tavsiye etmektedir. Yıllık yurt ücreti 1000 €’dur. Oturum izni çıktıktan sonra öğrenciler isterlerse ev tutabilirler. Kiralar 100 € ile 250 € arasında değişmektedir.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)63 yorum

Comments are closed.